Narcyzi i małżeństwo: pełny obraz - poruszanie się po religijnym narcyzmie (2023)

Jedną z największych cech charakterystycznych osób cierpiących na narcystyczne zaburzenie osobowości jest niezdolność do nawiązywania relacji z innymi na poziomie osobistym. Wydawałoby się więc sprzeczne z intuicją, że narcyz mógłby rzeczywiście się ożenić. Jak mieliby znaleźć współmałżonka? Jak mogli pozostać małżeństwem na dłużej? Ale wierzcie lub nie, narcyzi i małżeństwo to tak naprawdę wspólna para. Ale jak?

Jak chronić się przed na...

(Video) Narcyz ukryty, demon w białych rękawiczkach odc. 2

Narcyzi i małżeństwo to problem, który występował prawie od zarania dziejów. Oczywiście nie nazywało się to narcyzmem. Zamiast tego narcyzi byli określani jako głupcy, samolubni lub dumni. W Biblii Jezus nazwał je nawet grobami pobielanymi! Kiedy myślimy o narcyzach i małżeństwie, z reguły myślimy o tym, jak znajdują swojego biednego współmałżonka, jak długo to potrwa, ile razy narcyz się żeni i jaki jest wskaźnik rozwodów między innymi.

Przyjrzyjmy się bliżej szczegółom narcyzów i małżeństwa. Brać się do rzeczy!

Spis treści

Z kim żeni się narcyz?

Jeśli chodzi o narcyzów i małżeństwo, nie poślubiają kogoś, ponieważ się w nim zakochują. Poślubiają ich, ponieważ porównali cię do wszystkich innych opcji i jesteś tym, który zapewni im najbardziej narcystyczną podaż.

Właściwie wiedziałam to o moim byłym mężu, zanim jeszcze się pobraliśmy. Ale myślałem, że nie zasługuję na prawdziwą miłość. Pomyślałem, że muszę na to zasłużyć. I byłam zdecydowana, że ​​będę tak dobrą żoną, że on się we mnie zakocha.

Skąd więc wiedziałem? Po pierwsze, spotykaliśmy się przez 4 lata przed ślubem. Spędzał ze mną trochę czasu, mówił, że mnie kocha i mówił wszystkie właściwe słowa, żebym poczuła, że ​​jesteśmy w dobrym związku. Ale potem zaczął kręcić się z innymi dziewczynami i mnie ignorować. A potem „rzucił” mnie, jakbym nic dla niego nie znaczyła. Bez wyjaśnień, bez dyskusji. Po prostu skończył i poszedł dalej.

Wróci kilka miesięcy później i wylewnie przeprosi. Wtedy przekonałby mnie, żebym go przyjął z powrotem. „Tym razem będzie inaczej. Zawsze będę cię kochał." To zdarzyło się kilka razy. A ja po prostu zwaliłem to na karb niedojrzałości. Wyrósłby z tego. I zobaczyłby moje oddanie dla niego. I faktycznie to zrobił. Ale nie w sensie odwzajemnienia tej miłości. O ile więcej mógł ze mnie wyciągnąć niż z innych dziewczyn.

Kiedy byliśmy zaręczeni, powiedział mi, że wybrał mnie, ponieważ byłem mu najbardziej lojalny. Nic o miłości, przyjaźni czy związkach. Powinienem był to zobaczyć wtedy i tam.

(Video) Miłosz Brzeziński o relacjach & Magdalena Kopenhagen

Wkrótce po naszym ślubie powiedział, że małżeństwo jest łatwe i że mógłby z powodzeniem ożenić się z kimkolwiek. Nadal nie rozumiałem głębi tych słów, dopóki nie siedziałem w gabinecie doradcy 25 lat później.

Dlaczego narcyzi tak szybko się żenią?

Istnieje kilka powodów, dla których narcyzi tak szybko się żenią. Po pierwsze, kiedy dowiedzą się, kto to jest, za kogo chcą wyjść za mąż, tracą cierpliwość. Widzą, co mogą zyskać - status, próbując uniknąć postrzeganego piętna samotności, kogoś do kontrolowania, kogoś, kto im służy. I chcą tego wszystkiego już teraz. Nie musisz czekać! Potrzebują teraz swojego narcystycznego zaopatrzenia!

Po drugie, narcyz musi upewnić się, że są małżeństwem, zanim ich potencjalny małżonek zajrzy za maskę i zdecyduje się odejść. Po ślubie małżonek prawdopodobnie poświęci dużo więcej czasu i energii, próbując naprawić związek, niż przed ślubem, kiedy wciąż mają możliwość odejścia, zanim sytuacja stanie się naprawdę zła.

Po trzecie, jeśli uda im się przekonać wszystkich wokół, że są kochającym małżonkiem, warto to zrobić wcześniej niż później. Wszystko kręci się wokół publicznego wizerunku narcyza. Im bardziej mogą kształtować wrażenie ludzi na ich temat, tym szybciej chcą to zrobić.

Po czwarte, jeśli narcyzi tak szybko się pobiorą, bo wcześniej byli po rozwodzie, to pozwoli im to pokazać światu, że problem nie leży po ich stronie. "Widzieć? Nadal mogę wyjść za mąż!” Niestety, nowy małżonek zda sobie sprawę z tego, co go uderzyło, dopiero znacznie później, a wtedy będzie już za późno, aby po prostu odejść. W moim przypadku mój narcystyczny były poślubił swoją następną żonę zaledwie 6 dni po tym, jak dostaliśmy papiery rozwodowe.

Zwróć uwagę na to, czego tutaj nie powiedziałem. Narcyz nie wychodzi za mąż szybko, ponieważ chce dzielić resztę życia ze swoją drugą połówką lub dlatego, że czują się jak bratnie dusze. To dlatego, że małżeństwo nie będzie miało nic wspólnego z faktycznym związkiem. Chociaż mogę zagwarantować, że powiedzą wszystkie właściwe słowa, aby skłonić nieoczekiwanego nowego małżonka do wskoczenia na pokład.

Jak narcyzi traktują swoje żony?

Pozwólcie, że poprzedzę ten podpunkt stwierdzeniem, że chociaż wskazuje to, że narcyzi są mężczyznami, istnieją również narcystyczne żony, które źle traktują swoich mężów. Wyraziłem to w taki sposób, ponieważ badania pokazują, że większość narcyzów to mężczyźni, a także dlatego, że taka była dynamika w moim życiu. Możesz dostosować zaimki, aby pasowały do ​​​​własnego przypadku! ♥

W miejscach publicznych większość narcystycznych mężów (zwłaszcza jeśli są ukryte) zdumiewająco dobrze traktują swoje żony. Będą je komplementować przy każdej nadarzającej się okazji. I zbudują je, aby wszyscy słyszeli. Wszyscy, którzy ich znają, pomyślą, że jest najszczęśliwszą żoną na świecie, ponieważ jest tak kochana. Ale niestety, to wszystko jest tylko aktem, aby pokazać światu, „jakim wspaniałym jest mężem”. I w większości całkowicie to działa.

Narcissists and Marriage: The Complete Picture - Navigating Religious Narcissism (1)

Za zamkniętymi drzwiami to jednak zupełnie inna historia. Z jednej strony są mili i kochający dla swojej żony. Ale z drugiej strony mogą być złośliwi, gburowaci i wręcz obelżywi. Znęcają się psychicznie. A kiedy ich o to zwrócisz, obwinią cię za niezrozumienie lub krytykę. Bez względu na to, co ci zrobią, to będzie twoja wina. Nigdy nie będzie rozwiązania. I przez lata będziesz zdezorientowany swoim postrzeganiem tego, co się dzieje. To nie ma sensu ze względu na wirowanie wszystkiego, co próbujesz rozwiązać.

Ale potem uzyskasz poradę lub zaczniesz rozmawiać z kilkoma zaufanymi przyjaciółmi i nagle zaczniesz zdawać sobie sprawę, że to nie byłeś ty! Jeśli chcesz poczuć, że ktoś inny naprawdę rozumie, o co chodzi, koniecznie obejrzyj ten film:
Narcissists and Marriage: The Complete Picture - Navigating Religious Narcissism (2)Narcissists and Marriage: The Complete Picture - Navigating Religious Narcissism (3)

(Video) Oznaki FAŁSZYWEJ "miłości"

Jak długo narcyzi pozostają w związku małżeńskim?

Odpowiedź na to pytanie nie ma prawie nic wspólnego z narcyzem, a wszystko z osobą, którą poślubią. To z kilku powodów. Po pierwsze, tak długo, jak małżonek zapewnia narcystyczną podaż, narcyz będzie robił wszystko, aby ją tam zatrzymać. Jeśli nadal będzie z nim znosić, będzie ją trzymał w pobliżu, ponieważ jest to łatwiejsze niż próba znalezienia nowej dostawy.

Po drugie, współmałżonek często myśli, że jeśli wykona lepszą pracę lub w jakiś sposób dotrze do narcyza, sytuacja się poprawi. Myśl o poddaniu się i zmierzeniu się z piętnem rozwodu to zbyt wiele. Ten taniec może trwać przez dziesięciolecia.

Dlaczego narcyz zostaje ze swoim partnerem?

Niektórzy narcyzi pozostają w związku małżeńskim przez wiele lat.Istnieje kilka powodów, dla których narcyz zostaje ze swoim partnerem. Oto niektóre z głównych:

Narcyzowi łatwiej jest pozostać przy swoich obecnych zapasach, niż zacząć od nowa z nowym.

Wiem, że poruszyłem ten temat nieco wcześniej, ale chcę tutaj przejść do bardziej szczegółowych informacji. Jeśli chodzi o narcyzów i małżeństwo, narcyz może nawet zauważyć spadek podaży, którą zapewnia mu jego obecny małżonek. Ale dopóki wystarczy mu poczucie, że coś dostaje, będzie się tego trzymał. Powodem, dla którego chce to wytrzymać, nie jest to, że pokochał swoją żonę. Dzieje się tak, ponieważ jeśli widzi się, że nie udaje mu się w małżeństwie, przynosi mu to nieznośny wstyd. Więc życie z nieco mniejszą podażą jest lepszą opcją.

Niestety, prawdopodobnie skończy się tak, że narcyz pozostanie w związku małżeńskim ze swoim głównym dostawcą, podczas gdy on będzie dostawał dodatkowe zapasy z boku. Niewierność szerzy się wśród dużej liczby narcyzów. W końcu nikt nie odmówi im, kiedy czegoś chcą. I zracjonalizują sposób, aby to zdobyć i uzasadnią to.

Narcyzi pozostają w związku małżeńskim, aby cieszyć się statusem, jaki przynosi małżeństwo i życie rodzinne

Te same rzeczy, które zachęcają narcyza do szybkiego zawarcia małżeństwa, są również rzeczami, które sprawiają, że pozostają małżeństwem na dłuższą metę. Są postrzegani jako filar społeczności, kiedy mogą paradować ze swoją piękną żoną i dziećmi na placu publicznym.

Dodatkowo, kiedy narcyz paraduje ze swoją żoną i dziećmi, próbując pokazać światu, jak doskonale żyje, zdaje sobie sprawę, że utrata małżeństwa jest postrzegana jako porażka. Więc mówi wszystko, co musi, aby załagodzić sytuację i utrzymać małżeństwo.

W pewnym momencie, po tym, jak wyzwał mojego ówczesnego męża na nieznośny poziom narcyzmu, błagał mnie, żebym dalej udawał, że wszystko jest w porządku. To była prawdopodobnie jedna z najbardziej szczerych i przejrzystych rozmów, jakie ze mną odbył. Zasadniczo mówił mi, nie mówiąc mi, że to była jego metoda na przetrwanie w życiu.

Narcyz pozostaje w małżeństwie z powodu strachu przed nieznanym

W przypadku narcyzów i małżeństwa myślą o wszystkim jako o transakcji biznesowej. Czy warto wymieniać jedną rzecz na inną? „Dam ci ___, jeśli ty dasz mi ___”. Jak na ironię, później w naszym małżeństwie przestał targować się z tą linią. Zamiast tego po prostu dawał mi rzeczy i oczekiwał lub brał to, czego chciał w zamian. Nie miałam już na to wpływu. Miał zamiar zrobić to, co chciał.

Ale jeśli chodzi o narcyza, który porzuca jedno małżeństwo, by ścigać inne, większość nie zrobi tego chętnie, dopóki żona nie powie dość i nie odejdzie. Potem, gdy zostanie zmuszony, zagra ofiarę i pójdzie znaleźć następną żonę. Nigdy nie zrobi tego z własnej woli, jeśli pojawi się jakakolwiek odległa myśl, że może nie uzyskać tak dobrego „układu”, jak teraz. I ten strach utrzyma go w małżeństwie, szczęśliwym lub nie, przez bardzo długi czas.

Narcyz pozostaje w małżeństwie, ponieważ nie chce stracić kontroli

Narcyz spędza dużo czasu na poznaniu swojego partnera, a następnie wykorzystuje te informacje, aby w pełni go kontrolować. Kiedy już przejmie kontrolę, musi ją tylko utrzymać. Najcięższa praca została wykonana. Więc jeśli nie pozostanie w związku małżeńskim z tą osobą, będzie musiał rozpocząć cały proces od nowa. A poczucie braku kontroli jest dla niego nie do zniesienia. Ponadto utrata kontroli nad poprzednią żoną to większy wstyd, niż może znieść.

(Video) Neuroedukacja - Prawda i kłamstwo

Z tego powodu narcyz pozostanie w małżeństwie tak długo, jak to możliwe. Ma lepsze rzeczy do roboty. Musi nadążać za zapasami, które już posiada. Konieczność zaczynania od nowa w dziale zaopatrzenia narazi go na niebezpieczeństwo w sposób, którego nie chce.

Czy niektórzy narcyzi pozostają w związku małżeńskim na zawsze?

Przez większość czasu małżonek narcyza osiąga swój limit i zdaje sobie sprawę, że rozstanie i przejście dalej to jedyna opcja, aby stać się zdrowym emocjonalnie. Ale raz na jakiś czas narcyz pozostaje w związku małżeńskim z jednym małżonkiem na całe życie. Zwykle dzieje się tak, gdy współmałżonek pogodził się z tym, czym stało się ich życie lub nie są wystarczająco dojrzali emocjonalnie, aby zrozumieć, że są w złej sytuacji.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego narcyz pozostaje w związku małżeńskim z jedną osobą na całe życie. I wtedy narcyz nie plasuje się wysoko w spektrum i jest w stanie zobaczyć ich zachowanie takim, jakie jest i poprawić związek. Ale w tym przypadku, czy narcyz naprawdę jest narcyzem, czy tylko normalną osobą z pewnymi narcystycznymi tendencjami?

Narcyzi i małżeństwa wielokrotne

Narcyzi rzeczywiście mają tendencję do wielokrotnego zawierania małżeństw. Nie mogą znieść tego, że coś im się nie udaje. Wstyd jest nie do zniesienia. Więc ich rozwiązaniem jest pośpieszyć się i ponownie wyjść za mąż. Jeśli mogą pokazać, jak łatwo mogą poderwać kolejnego małżonka, mogą udowodnić, że niepowodzenie ich poprzedniego małżeństwa było spowodowane przez współmałżonka, a nie przez nich.

Chociaż omówiliśmy to powyżej, ogólnie rzecz biorąc, narcyz nie tylko opuści swoją żonę i zacznie mieć nową, ale będzie szukał nowej żony za każdym razem, gdy straci tę, którą ma. Ile razy to się stanie, w dużej mierze zależy od tego, jak długo każda z jego poprzednich żon wytrzyma, zanim się podda.

Narcissists and Marriage: The Complete Picture - Navigating Religious Narcissism (4)

Wskaźnik rozwodów narcyzów

Wskaźnik rozwodów narcyzów jest wysoki, ponieważ większość ludzi uważa, że ​​po prostu nie może już dłużej znieść życia z narcyzami. Kiedy już zrobią wszystko, co w ich mocy, aby związek był udany, zdają sobie sprawę, że jedyne, co im pozostaje, to zrobić sobie przerwę i uzdrowić swoje zdrowie emocjonalne. Są też sytuacje, w których narcyz ma taką pogardę dla swojej żony, że decyduje się ją porzucić i zacząć od nowa (jest to rzadki przypadek, jak wspomniano powyżej, ale zdarza się to czasami, gdy narcyz czuje się bardziej uwięziony z żoną niż on robi za maską).

Nie ma oficjalnego wskaźnika rozwodów opartego na jakichkolwiek badaniach, które zostały przeprowadzone. Ale możemy zobaczyć, jak to się sprawdza w prawdziwym życiu. Na Quora pani o imieniu Leia powiedziała: „100%. Byłem nr 3 dla mojego byłego męża. Ostatnio słyszałem, że pracował nad numerem 4 i już miał przygotowaną część poboczną, z którą mógłby ją zdradzić.

To właściwie podsumowuje.

Wniosek

Byłam żoną mojego narcystycznego męża przez 31 lat. Spotykaliśmy się (z przerwami, kiedy nie uganiał się za innymi dziewczynami) przez cztery lata wcześniej. I był gotów pozostać w związku małżeńskim tak długo, jak prowadził program i kontrolował mnie.

Jedną z największych książek, które pomogły mi przejść przez rozwód, byłaCzy kiedykolwiek się od ciebie uwolnię? Jak poradzić sobie z konfliktowym rozwodem i uzdrowić swoją rodzinęautorstwa Karyla McBride'a. To jedna z najbardziej przegadanych książek na mojej półce. Odwoływałem się do tego nieustannie podczas mojego 3-letniego procesu rozwodowego. Docenisz to również, jeśli spróbujesz wyjść z rozwodu z narcyzem z nienaruszonym zdrowiem psychicznym.

(Video) PAPIEŻ PUTINA [ANIMACJA], IPP TV

Dla tych z was, którzy wciąż próbują nawigować po swoim małżeństwie z narcyzem, drugą książką, która ogromnie mi pomogła, była książkaMałżeństwo niszczące emocjonalnieautorstwa Lesliego Vernicka. Jeśli czytałeś którykolwiek z moich innych artykułów, rozpoznasz ten, ponieważ pomógł mi zobaczyć, jak zniszczony był mój związek i jak ustalić, czy można go uratować, czy też muszę znaleźć bezpieczniejsze miejsce. Gwarantuję, że zrobi to samo dla Ciebie!

Możesz kliknąć poniższe książki, aby je przejrzeć i zobaczyć, jakie korzyści mogą ci przynieść.

FAQs

Jak narcyz manipuluje seksem? ›

Mężczyzna, będący narcyzem seksualnym, może sprawiać pozory namiętnego, obiecywać nieziemski seks, ale kiedy już jesteśmy z nim w sypialni, okazuje się zimny i dyrektywny. Może powiedzieć: „ja mam teraz ochotę na seks”, a kiedy druga osoba na to odpowie, że np.

Co najbardziej zaboli narcyza? ›

Ta fasadowa krucha powłoka skrywa bowiem głębokie pokłady bólu i niepewności. Najbardziej ukryta i bolesna warstwa narcyza to strach, że jest niczym. Poprzez krzykliwe, egocentryczne zachowania, narcyz często może emocjonalnie ranić ludzi wokół siebie.

Jak narcyz traktuje swoją żonę? ›

Nie bierze jeńców, a partnera traktuje jak marionetkę służącą zaspokajaniu jego potrzeb. Taki narcyz siebie uważa za nieskazitelnego, uznaje wyłącznie swoje zdanie, a innych poniża i manipuluje nimi.

Dlaczego narcyz milczy? ›

Kiedy narcyz milczy, może to być reakcja na to, że ktoś postawił mu granice i nie zaakceptował jego zachowania. Wtedy narcyz milczy, by taką osobę ukarać i dać jej do zrozumienia, że jej reakcja jest niedopuszczalna. On przecież nie zrobił nic złego.

Czy narcyz zdradza? ›

Narcyz bardzo często mówi i/lub robi rzeczy, które ranią drugą osobę, nie mając przy tym żadnych wyrzutów sumienia. Może nawet zdarzyć się, że narcyz będzie uważać, że zdrady powinny zostać mu wybaczone. Osoby narcystyczne głównie mówią o sobie i swoich osiągnięciach. Nigdy nie przepraszają i nie słuchają partnera.

Czy narcyz może być szczęśliwy? ›

Z drugiej strony przeżywa on emocjonalną pustkę, nie wchodzi w głębokie relacje, z czym może wiązać się pewna tęsknota za bliskością. Narcyz nie potrafi odczuwać pełnej miłości, bo jej integralną częścią jest wymiana emocjonalna. Czyli można powiedzieć, że nie jest w pełni szczęśliwy.

Czego narcyz ci nie powie? ›

Narcyz nigdy nie powie inaczej. Szczególnie gdy mamy do czynienia z narcyzmem patologicznym. Swój obraz narcyz buduje na wyolbrzymionym i sztucznie zbudowanym poczuciu własnej wartości. Im głośniej zapewnia o własnej wyjątkowości, tym mniej pewny siebie jest naprawę.

Jak narcyz niszczy? ›

Narcyz przekręca jej słowa w sposób, który sprawia, że ​​czuje się, jak sprawca przemocy, a nie jej ofiara. Bardzo często dochodzi również manipulacja nazywana gaslightingiem, czyli celowym wpieraniu komuś problemów i chorób psychicznych.

Czy narcyz przeprasza? ›

Wyrzuty sumienia również nie są w stylu człowieka z osobowością narcystyczną. Narcyz wcale nie przeprasza za swoje przewinienia – wręcz uważa, że nie ma o czym mówić i nie czuje się w żaden sposób winny. Jeśli chodzi o osobowość narcystyczną u mężczyzn, jest to częste zjawisko.

Czy narcyz jest mściwy? ›

Narcyz ma niesamowicie niestabilny obraz siebie, brak mu poczucia własnej wartości. On źle znosi wszelkie przegrane, porażki. Ma silną chęć odwetu, bywa mściwi, zazdrosny agresywny. Narcyz nie ma środka, nie czuje siebie.

Dlaczego narcyz chcę cię z powrotem? ›

Narcyz lubi wygodne życie. Dlatego oczekuje od Ciebie pełnego poświęcenia. Na początku związku wyglądało to inaczej, ponieważ ON chciał jak najszybciej zdobyć Twoje zaufanie i zaangażowanie. Narcyz wie, że jak mu ulegniesz i zaangażujesz się w ten związek, to będzie mógł Cię zmieniać zgodnie ze swoimi zachciankami.

Jak się zachowuje narcyz gdy się go zdemaskuje? ›

Co więcej nie usłyszysz potwierdzenia, uznania Twoich krzywd i szczerej skruchy. To co może Cię spotkać to: obrażanie, wyzwiska, agresja, manipulacja, kłamstwa i oczywiście gaslighting, czyli przekłamywania rzeczywistości. Jeżeli będziesz próbowała zdemaskować osobę narcystyczną to spowoduje, że zostaniesz zaatakowana.

Czy narcyz cierpi? ›

Narcyzowi wydaje się, że dużo dał partnerowi i czuje się skrajnie zdradzony. Cierpi naprawdę i bardzo mocno. Może uda ci się spróbować zrozumieć zachowanie narcyza po rozstaniu: dlaczego ktoś tak reaguje.

Jak narcyz klamie? ›

Narcyz mówi prawdę

Kiedy narcyz zostaje przyłapany na oszukiwaniu i kłamstwie, nigdy się nie odwalą. Często odchodzą od tematu lub przerzucają winę. Można powiedzieć, że działanie narcyzów przepełniło ego i postrzegało rzeczy inaczej; dlatego mogą postrzegać kłamstwa jako ich prawdę i postępować zgodnie z nimi.

Czy narcyz to zły człowiek? ›

Uważa się za człowieka nieskazitelnego, własne wady projektuje na innych, cechuje go niemal nieograniczone i bezwstydne samouwielbienie. Reasumując, narcyz to ktoś zły, kogo raczej należy unikać i kogo traktuje się raczej pobłażliwie.

Jak udupić narcyza? ›

Kluczem do unieszkodliwienia narcyza jest przeanalizowanie ile racji ma w sobie to, co mówi lub robi bez ulegania jego wdziękom, jakie zwykle posiada. Najważniejsze to się go nie bać, ponieważ zazwyczaj starają się zastraszyć tych, którzy się im przeciwstawiają.

Czy narcyz może się zmienić? ›

Każdy może się zmienić. Ale drogą donikąd jest branie odpowiedzialności za czyjąś zmianę. Narcyz może się zmienić tylko wtedy, gdy sam będzie tego chciał.

Czy narcyz może się zakochać? ›

Narcyz nie jest zakochany w sobie, tylko w swoim wyidealizowanym wizerunku i w wyidealizowanym wizerunku osoby jeśli już uda mu się zakochać. Czasami się zakochuje, ale nie w drugiej osobie, tylko w jej idealizowanym wizerunku.

Kto pasuje do narcyza? ›

Narcyzi często dobierają się w pary z osobami uległymi.

Kobiety o osobowości uległej mają niskie poczucie własnej wartości i łatwo podporządkowują się osobom o silnym charakterze. Kto nie lubi siebie, nie będzie potrafił budować relacji z innymi, a właśnie taką osobą jest narcyz.

Kto wchodzi w związek z narcyzem? ›

Narcyz wchodzi na scenę i oczekuje poklasku. Zakończonego laudacją. Kto wchodzi w taki związek? W takiej relacji najlepiej odnajdują się osoby, które mają osobowość zależną.

Jak żyć w małżeństwie z narcyzem? ›

Przede wszystkim, nie należy brać do siebie zachowania narcyza. Dystans jest bardzo potrzebny, aby nie stać się ofiarą, nie zacząć się obwiniać czy zostać obiektem manipulacji. Często osoby bliskie narcyzowi czują się winne, bezwartościowe. Nie wolno do tego dopuścić.

Jakich osób nie lubi narcyz? ›

Psycholog Scott Keillera z Kent State University przeprowadził badania jak reagują narcyzi w relacjach z heteroseksualnymi mężczyznami oraz kobietami, a także gejami i lesbijkami. Okazało się, że najbardziej wrogo nastawieni są do heteroseksualnych kobiet. Dążą do tego, żeby je sobie podporządkować.

Dlaczego narcyz krzywdzi? ›

Poprzez nadmierną koncentrację na swojej osobie narcyz potrafi bardzo dotkliwie krzywdzić innych. Najczęściej wynika to z tego, że sam jest bardzo poraniony, ponieważ doznał traumy w dzieciństwie.

Jak kończy narcyz na starość? ›

Narcyz zaprzecza temu tak długo, jak się da, a gdy się nie da, wpada w depresję. Czasem popełnia samobójstwo lub prowokuje nagłą śmierć, by bezradnie nie czekać na starość, ból, choroby i ostateczny koniec. Bo narcyz to ktoś, kto nie może znieść, że coś nie jest na jego warunkach, nawet śmierć.

Czy narcyz lubi pieniądze? ›

Bywa, że narcyz jest też niewypłacalny, ponieważ bardzo łatwo popada w długi. Narcyz nie odmawia sobie przyjemności i musi zachowywać odpowiednie pozory przed innymi. Narcyz jest doskonałym manipulatorem i bez trudu przekona swojego partnera do pożyczenia mu pieniędzy lub finansowania jego potrzeb.

Czy narcyz kocha swoje dzieci? ›

Według naukowców, nie mogąc rozwijać współczucia, nie są w stanie prawdziwie kochać. Dotyczy to również ich dzieci. Traktują je w kategoriach "dobra posiadanego", które jest środkiem do realizacji ich własnych interesów (np. zyskania czyjejś miłości).

Czy narcyz przyzna się do błędu? ›

Narcyz jest przekonany o własnej wielkości i wyjątkowości, dlatego nigdy nie przyzna się do błędy lub porażki. Natomiast bardzo chętnie zrzuci winę za swoje problemy na kogoś innego.

Czego nie zrobi narcyz? ›

Narcyzi nie przepraszają

W ten sposób udaje im się ochronić swoje słaby obraz ich prawdziwego ja. Najważniejszym zadaniem w życiu narcyza jest prezentowanie doskonałości i wyższości nad innymi. Cokolwiek by się nie wydarzyło, narcyz przenigdy nie weźmie na siebie odpowiedzialności za popełnione czyny.

Jakim ojcem jest narcyz? ›

Narcystyczny ojciec jest daleki od jakiejkolwiek empatii, nawet dla najbliższych członków rodziny. Jak już bywa empatyczny, to tylko i wyłącznie wobec siebie i swych odczuć wobec samego siebie. Narcystyczny ojciec przede wszystkim skupia się tylko na sobie – na swych pragnieniach i oczekiwaniach.

Czy narcyz choruje na depresję? ›

Osobowość narcystyczna a inne diagnozy psychiatryczne

Mogą jednak współwystępować z zaburzeniami z osi I. Najczęściej są to zaburzenia nastroju: depresja i zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Czego najbardziej boi się narcyz? ›

Narcyz przede wszystkim boi się odrzucenia i ujawnieniem tego, kim się czuje. Odczuwa również lęk przed utratą kontroli oraz przed upokorzeniem go (rzeczywistym lub wyimaginowanym, czyli takim, jakiego spodziewa się sam narcyz).

Czy narcyz potrafi płakać? ›

Narcyz potrafi płakać na zawołanie. Narcyz chce sobie udowodnić, że to Ty jesteś tym złym, głupszym, niekochającym, czy gorszym, mimo, że sam prowokuje takie sytuacje. Cecha nie ma znaczenia.

Ile razy wraca narcyz? ›

Zapewniam, że istnieje typ narcyza, który wraca niemal zawsze. Nazywam go „typem powracającym”. Do tej grupy należą mężczyźni i kobiety.

Kiedy narcyz się nie odzywa? ›

Narcyz nie znosi nudy, braku towarzystwa innych i kontaktu z nimi - tak bardzo, że podejrzewam, że w tych chwilach po prostu przestaje istnieć - więc możemy być pewni, że jeśli się nie odzywa lub akurat ma z nami ciche dni to gdzieś tam z kimś w najlepsze odgrzewa/nawiązuje znajomości i kontakty.

Czy narcyz się jeszcze odezwie? ›

Zachowania takie dają pozycję siły – to narcyz decyduje kiedy się odezwie, podejmie „dialog” i zaszczyci ofiarę swoją uwagą – czyli znów on wygrywa w tej nierównej walce.

Jak narcyz traktuje ludzi? ›

Wewnątrz siebie czują się gorsi od innych i często się porównują. Aby nie doświadczać poczucia gorszości, deprecjonują innych umiejętności czy decyzję i wyolbrzymiają swoje osiągnięcia. W towarzystwie innych ludzi czują się urażeni lub niespokojni, ponieważ otoczenie nie traktują ich tak, jakby byli wyjątkowi.

Kogo wybiera sobie narcyz? ›

Narcyz często na swojego partnera lub partnerkę wybiera osobę uległą, niepewną, czyli idealną słabszą ofiarę, którą może manipulować do woli. Dostrzeżenie tego schematu i podjęcie prób wyrwania się z niego jest pierwszym krokiem do sukcesu.

Jak kończy życie narcyz? ›

Jak kończy się związek z narcyzem? Narcyz nigdy nie wybacza. Nie potrafi sobie odpuścić. Dlatego jeżeli w jakiś sposób postąpiłaś nie po jego myśli to możesz być pewna, że będzie przez lata wracał do tej sytuacji.

Kiedy narcyz upada? ›

Narcyz może doświadczyć upadku, gdy staje w obliczu publicznego upokorzenia i porażki. Wtedy mechanizmy obronne, które dawały mu pewność siebie, już nie działają.

Jakie emocje odczuwa narcyz? ›

Centralne cechy osobowości narcystycznej

przekonanie o własnej wyższości lub wyjątkowości, trudności w odczuwaniu empatii, skupienie na sobie, niechęć do kompromisu i ugodowości.

Co może wkurzyć narcyza? ›

Narcyz nienawidzi bycia ignorowanym

Fakt, że ktoś nie odpisał na twoją wiadomość, nie godzi w twoją samoocenę. Ta wypływa bowiem z twojego wnętrza, a nie opinii i postaw innych ludzi. Narcyz nienawidzi bycia ignorowanym. Bardzo często za lekceważenie bierze coś, co nim nie jest, a sam postponuje innych.

Czy narcyz wie że cię krzywdzi? ›

Poprzez nadmierną koncentrację na swojej osobie narcyz potrafi bardzo dotkliwie krzywdzić innych. Najczęściej wynika to z tego, że sam jest bardzo poraniony, ponieważ doznał traumy w dzieciństwie.

Czy narcyz może mieć wyrzuty sumienia? ›

Wyrzuty sumienia również nie są w stylu człowieka z osobowością narcystyczną. Narcyz wcale nie przeprasza za swoje przewinienia – wręcz uważa, że nie ma o czym mówić i nie czuje się w żaden sposób winny. Jeśli chodzi o osobowość narcystyczną u mężczyzn, jest to częste zjawisko.

Czy narcyz się mści? ›

Narcyzów cechuje mściwość, która może być szczególnie widoczna po porzuceniu przez partnera lub po reakcji partnera na odrzucenie go, która mogła urazić narcyza. Wówczas narcyz silnie pragnie zemścić się za okazanie braku szacunku, na jaki, w jego mniemaniu zasługuje – bez względu na swoje postępowanie.

Czy narcyz jest inteligentny? ›

Narcyzi często są inteligentni, mają interesującą powierzchowność, są błyskotliwi, sprytni, elokwentni, więc nie sprawia im to trudności. Rozmówca wówczas zaczyna wpadać w przyjemną na początku pasywność.

Czy narcyzm to choroba psychiczna? ›

Ponieważ zaburzenia osobowości nie są uznawane za chorobę psychiczną, więc w znacznej większości pacjenci z tą diagnozą nie są przyjmowani do szpitala, choć ich stan psychiczny – często zagrażający ich zdrowiu i życiu – tego wymaga.

Videos

1. Mentalność psychopaty czyli podcast na Halloween - psycholog Rafał Olszak
(OcalSiebie)
2. Matura z polskiego 2022 Epoki literackie - szybki przegląd.
(Wiedza z wami)
3. Kulturalnie do matury - kurs języka polskiego: O miłości w tekstach kultury
(Muzeum Narodowe w Kielcach)
4. Hania Es o dobrej komunikacji z sobą i innymi oraz o odnajdywaniu pokoju w sobie | SalamLab.pl
(Salam Lab)
5. AKTYWIZM DIY: Ważne nie musi być poważne | VIP Team
(To działa!)
6. Sesja 1 - Sergio Giusti - Nasze przymierze z Bogiem | Sobota 14 Maj 2022
(Kościół Chrześcijański Słowo Wiary)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Edmund Hettinger DC

Last Updated: 04/30/2023

Views: 6265

Rating: 4.8 / 5 (58 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Edmund Hettinger DC

Birthday: 1994-08-17

Address: 2033 Gerhold Pine, Port Jocelyn, VA 12101-5654

Phone: +8524399971620

Job: Central Manufacturing Supervisor

Hobby: Jogging, Metalworking, Tai chi, Shopping, Puzzles, Rock climbing, Crocheting

Introduction: My name is Edmund Hettinger DC, I am a adventurous, colorful, gifted, determined, precious, open, colorful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.